2 Ocak 2019

Kına Gecesi Nedir?

kına

Kına Gecesi Nasıl Yapılır?

Geleneksel kına gecesi yöreden yöreye farklılık gösterse de düğünden bir gün önce gelinin baba evinde yapılır ve o gece evde sadece kadınlar olur. Kına gecesinden bir gün önce erkek tarafının gelin evine kına ve ikramları göndermesiyle hazırlıklar başlar. Kına sabahı kız evinin kapısına bayrak ve tüller asılır, bu düğünün başladığının göstergesidir. Yatsı ezanıyla birlikte misafirler kız evine gelir ve ikramlar dağıtılır.

Daha sonra gelin yöresel bir kıyafet ya da şık bir elbise giyerek mum taşıyan bekar kızlar eşliğinde salona getirilir. Kızlar ve misafirler şarkılar söyleyip oynarken gelin sessiz bir şekilde onları izler ve bir kenarda oturur. Gelindeki bu durgunluğun sebebi baba evinden ayrılacağı için içindeki burukluktur. Müzik ve oynama merasiminin ardından kına yakma ritüeli başlar.


Geline Kına Nasıl Yakılır?


Gelin, bindallı adı verilen bir kıyafet giyerek başına kırmızı tülden işlemeli bir örtü örtülür. Mutlu evliliği olan bir kadına kınayı hazırlama ve yakma görevi verilir. Kına bakır bir kap içinde karıştırılıp homojen hale geldikten sonra mumlarla süslenmiş kına tepsisinin üzerine konur. Kızlar ellerinde mumlar ile gelinin etrafında türkü söyleyerek dönerken bir aile büyüğü de kına tepsisini taşır.

Gelin ağladıktan sonra sağ eline kına yakılır ve eldiven takılır. Kınanın yakılmasından sonra ikramlar verilir ve gelin de misafirlerle birlikte eğlenir.