22 Mart 2019

Geçmişten Günümüze Kına Müzikleri

kına müzikleri

Hikayelerle Kına Müzikleri

Evlilik öncesi gelin adayları için biraz hüzünlüdür. Kına gecesinde söylenen kına müzikleri gelinin annesini ve gelini hüzünlendirip ağlatır. Tabi bu türkülerin bir geçmişi hikâyesi vardır.


Söylentiye göre Malkara’nın köylerinden birinde Zeynep adında güzel bir kız varmış. Güzelliği dillere destan olan Zeynep’in köyünde bir düğün olur. Bu düğüne çevre köylerden insanlar çağrılır. Oyunlar oynanır, eğlenceler düzenlenir. Gösterilerin en önemlisi at yarışlarıdır. Düğüne gelenlerin arasında Ali adında iyi bir at yarışçısı da vardır. Bu genç Zeynep’i görür ve gönlü ona kayar. Memlekete dönünce babasına bu konuyu açar ve Zeynep’i istemeye giderler. Zeynep’in ailesi uzak memlekete vermek istemeseler de kısa zamanda düğünleri olur.

Evlendikten sonra 7 yıl memleketine gidemez. Aile ve memleket hasreti günden güne büyür dayanılmaz bir hal alır. Zeynep teselliyi türkülerde bulur. Ezgiler nağmeler yakmaya başlar. Kına geceleri ve düğünlerde söylediği türkülerle herkesi büyüler. Zeynep’in evi köyün yüksek tepelerindedir. Ali’nin sevgisi azalmış ve Zeynep’i itip kakmaya başlamıştır. Zeynep üzüntüden yataklara düşer. Bu durum karşısında anne babası artık dayanamaz ve Zeynep’i ziyarete gelir. Zeynep, yüksek yüksek tepelere türküsünü anne babasına mırıldanır ve etrafındaki insanlar duygulanıp ağlarlar. Zeynep için geç kalınmıştır. O günden bu yana yüksek yüksek tepelere türküsü kına gecelerinde hep söylenir.


En Popüler Kına Gecesi Müzikleri

YÜKSEK YÜKSEK TEPELEREYüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar
Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler
Annesinin bir tanesini hor görmesinler
Uçan da kuşlara malum olsun
Ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı
Ben köyümü özledim


Annemin yelkeni olsa açsa da gelse
Babamın bir atı olsa binse de gelse
Kardeşlerim yollarımı bilse de gelse
Uçan da kuşlara malum olsun
Ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı
Ben köyümü özledim